PLEASE EMAIL ME THE ANSWERS AT THANKS HW DUE ON SEPTEMBER 30TH 1. In all these problems, the consumer is choosing to spend all…

PLEASE EMAIL ME THE ANSWERS AT THANKS HW DUE ON SEPTEMBER 30TH

1.  In all these problems, the consumer is choosing to spend all his income on

either pizza or Dr. Pepper. In all graphs, put Dr. Pepper on the vertical axis.

a) Draw the budget of a person who has $150 and Dr. Pepper costs $2 per unit

and pizza costs $15 per unit specifically labeling the intercepts. Explain whether

or not it is possible for the consumer’s utility maximizing bundle to be 7 pizzas

and 30 Dr. Peppers (1 point)

b)  There is a demand curve of pizza for this individual contains the following 2 points:

P      Q$10  6

$5   12

This person has $150 in income and chooses to buy 30 Dr. Peppers when the price of pizza is $10 and when the price of pizza is $5. Draw the budget constraint when the price of pizza P = $5 and when the price of pizza P = $10.

Draw both of these budget constraints together on a new graph, but not the same graph as in (a). Specifically label the intercepts of each constraint.  Find the

coordinates of the utility maximizing point on each budget and draw the indifference curve through that point. Finally, find the MRS at each of the optimal

points. (3 points)

c) If we knew that, for the budget in (a) the utility maximizing bundle contained 4 pizzas, would this information tell us a 3rd point on the demand curve in (b) ?

Why or why not. (1 points)

2.  Consider a consumer with $10 to spend on these two goods where the price of apples is always $2 each.

Apples               Oranges

Q    U                     Q    U

1     50                   1     30

2    75                    2    56

3    85                   3     78

4    90                   4    96

5    92                   5   108

6    93                   6   116

a) Find the utility maximizing combination of apples and oranges if oranges cost $4 each. Explain why the consumer didn’t choose the bundle of 3 apples and 4 oranges.  (1 point)

b) Repeat all of part (a) if oranges cost $1 each.  (1 point)

3.  Let’s explore the business of Farmer Ted. The farmer has two fixed inputs that he owns:  A tractor, which Ted can rent out for $24000 per year if he doesn’t

use it on his farm at all in the year, and land which is currently valued at 1 million dollars. The only variable input is labor. The output of the farm per year

depends on the quantity of labor hired per year in the following way:

L         Q                    L       Q

1          10,000          6       90,000

2          25,000         7       100,000

3         45,000         8       106,000

4         63,000         9       108,000

5         78,000        10       107,000

Ted  is  currently  producing  100,000  bushels  of  hops  per  year  for  which  he receives  a  price  of  $2  per  bushel.   Ted  pays  $10,000  per  worker  per  year.

Currently  Ted  does  no  work  on  the  farm.   He  instead  works  as  a  stockbroker earning $50,000 per year. Being a stockbroker, he is aware of opportunities that

would allow him to invest his money safely and earn 10%.

a) Find the economic profit per year for Ted’s farm at current production levels.

How will this number look different than the accounting profit described by Ted’s bookkeeper? (2 points)

b)   Ted  is  worrying  that  the  farm  is  not  as  profitable  as  he  would  like .   He  decides  to  do  some  of  the farm  work he  is  currently  paying  for.   He  would  no

longer have time to do his work as a stockbroker   but would still be aware of the same investment opportunities. If Ted has the same farming skills as a person he  hires  and  wants  to  keep  the  same  level  of  production,  show  what  would happen to his accounting and economic profit with this decision Is this a good

idea?  Would  it  be  a good  idea  if  Ted  was  a s  productive  as  two  workers?   (1 point)







Calculate Your Essay Price
(550 words)

Approximate price: $22

Calculate the price of your order

550 words
We'll send you the first draft for approval by September 11, 2018 at 10:52 AM
Total price:
$26
The price is based on these factors:
Academic level
Number of pages
Urgency
Basic features
  • Free title page and bibliography
  • Unlimited revisions
  • Plagiarism-free guarantee
  • Money-back guarantee
  • 24/7 support
On-demand options
  • Writer’s samples
  • Part-by-part delivery
  • Overnight delivery
  • Copies of used sources
  • Expert Proofreading
Paper format
  • 275 words per page
  • 12 pt Arial/Times New Roman
  • Double line spacing
  • Any citation style (APA, MLA, Chicago/Turabian, Harvard)

Our guarantees

Delivering a high-quality product at a reasonable price is not enough anymore.
That’s why we have developed 5 beneficial guarantees that will make your experience with our service enjoyable, easy, and safe.

Money-back guarantee

You have to be 100% sure of the quality of your product to give a money-back guarantee. This describes us perfectly. Make sure that this guarantee is totally transparent.

Read more

Zero-plagiarism guarantee

Each paper is composed from scratch, according to your instructions. It is then checked by our plagiarism-detection software. There is no gap where plagiarism could squeeze in.

Read more

Free-revision policy

Thanks to our free revisions, there is no way for you to be unsatisfied. We will work on your paper until you are completely happy with the result.

Read more

Privacy policy

Your email is safe, as we store it according to international data protection rules. Your bank details are secure, as we use only reliable payment systems.

Read more

Fair-cooperation guarantee

By sending us your money, you buy the service we provide. Check out our terms and conditions if you prefer business talks to be laid out in official language.

Read more

Order your essay today and save 10% with the coupon code: best10