Mutt Butter, is an emerging company that manufactures and sells peanut butter treats for dogs. Mutt Butter includes two ingredients: peanut butter,…

Mutt Butter, is an emerging company that manufactures and sells peanut butter treats fordogs. Mutt Butter includes two ingredients: peanut butter, and added nutrient powder.The ratio of Peanut Butter to nutrient powder if 2:1. To make Mutt Butter, the ingredientsare mixed in a food processor. Mutt Butter is packaged in 1.5 oz single-serve cups. Juliais the chef of Mutt Butter and her sole role is to make the Mutt Butter. Mutt Butter is madein a commercial kitchen that Mutt Butter rents for a contracted 25 days a year at rate of$3,750 per year. That rent includes the utilities and use of the food processor andpackaging equipment. The kitchen facility will also store any packaged Mutt Butter andingredients for free (up to 5,000 1.5 02 cups). Mutt Butter did one production run in 2015. The Ending Balance of inventory at the end of the run was as follows:— Item Ending Amount Ending Balance ($)Peanut Butter 200 02- $200Nutrient Powder $5001.5 Oz Cups (with lids) $50Finished Mutt Butler (in cups) 50 x 1.5 02. Servings $182 Mutt Butter in Process 150 x 1-5 oz- Servings $546 In 2016, Mutt Butter executed several production runs and sold 2,500 units (3,750 oz-) ofMutt Butter. The net revenue from the sales was $12,500. During 2016, Mutt Butterincurred the following expenses: Item Expense ($)Wages to Julia for Production $2,000Rent for the Kitchen $3,750Peanut Butter $3,400Nutrient Powder $1 ,8751.5 oz. Cups (with lids) $350Delivery Expenses (Shipping) $500Advertising Expenses $250 Other General and Administrative Expenses $200 The ending balance at the end of 2016 was as follows: Item Ending Amount Ending Balance ($)Peanut Butter 600 02. $600Nutrient Powder 400 oz- $500 1.5 Oz Cups (with lids) 1,000 $100Finished Mutt Butter (in cups) 550 x 1-5 oz- servings $2,003 Mutt Butter in Process 150 x 1-5 oz- servings $546







Calculate Your Essay Price
(550 words)

Approximate price: $22

Calculate the price of your order

550 words
We'll send you the first draft for approval by September 11, 2018 at 10:52 AM
Total price:
$26
The price is based on these factors:
Academic level
Number of pages
Urgency
Basic features
  • Free title page and bibliography
  • Unlimited revisions
  • Plagiarism-free guarantee
  • Money-back guarantee
  • 24/7 support
On-demand options
  • Writer’s samples
  • Part-by-part delivery
  • Overnight delivery
  • Copies of used sources
  • Expert Proofreading
Paper format
  • 275 words per page
  • 12 pt Arial/Times New Roman
  • Double line spacing
  • Any citation style (APA, MLA, Chicago/Turabian, Harvard)

Our guarantees

Delivering a high-quality product at a reasonable price is not enough anymore.
That’s why we have developed 5 beneficial guarantees that will make your experience with our service enjoyable, easy, and safe.

Money-back guarantee

You have to be 100% sure of the quality of your product to give a money-back guarantee. This describes us perfectly. Make sure that this guarantee is totally transparent.

Read more

Zero-plagiarism guarantee

Each paper is composed from scratch, according to your instructions. It is then checked by our plagiarism-detection software. There is no gap where plagiarism could squeeze in.

Read more

Free-revision policy

Thanks to our free revisions, there is no way for you to be unsatisfied. We will work on your paper until you are completely happy with the result.

Read more

Privacy policy

Your email is safe, as we store it according to international data protection rules. Your bank details are secure, as we use only reliable payment systems.

Read more

Fair-cooperation guarantee

By sending us your money, you buy the service we provide. Check out our terms and conditions if you prefer business talks to be laid out in official language.

Read more

Order your essay today and save 10% with the coupon code: best10